A Tehetségműhely Közhasznú Alapítvány fő profilja általános iskolások és nagycsoportos óvodások komplex tehetséggondozása.
A kiemelkedően tehetséges gyermekek kognitív képességei messze meghaladják korosztályukét. Az átlagosnál sokkal gyorsabban gondolkodnak, magas intelligenciájuk nagyfokú kreativitással és érzékenységgel társul. Csillapíthatatlan kíváncsiságuk köszönhetően állandóan kérdeznek, előnyben részesítik a megszokottól eltérő megoldási utakat, igénylik a szellemi kihívásokat.
Számukra dolgoztuk ki az alkotónapi programot, ahol igyekszünk a gyermekek sokszínű érdeklődését kielégíteni. A hozzánk érkező 5-12 éves korú tehetségekkel hetente egyszer, egész napos foglalkozás keretében foglalkozunk. A 12 év feletti diákoknak lehetőségük van hetente egy délután részt venni egy 3 órás komplex foglalkozás sorozaton.
Személyre szabott, egyéni fejlesztési terv alapján, magasan képzett, sokéves tapasztalattal rendelkező szakemberek közreműködésével biztosítjuk megfelelő tehetséggondozásukat.
Az Alkotónapokon a gyermekek nyitottságának, végtelen kíváncsiságának teret adva nagy hangsúlyt fektetünk a különböző gondolati műveletek játékos gyakorlására, az összefüggések meglátására, a következtetések levonására és továbbgondolására, a kísérletezés, megtapasztalás élményére. A tehetséges gyermekek személyiségét, kiemelkedő képességeit és esetlegesen, adott részterületeken megmutatkozó hiányosságait együtt kezelve komplex szemléletű tehetséggondozásra törekszünk. Kiemelt hangsúlyt helyezünk a 8 gardneri intelligencia terület kiegyensúlyozott fejlesztésére (matematikai/logikai, téri/vizuális, nyelvi/verbális, testi/kinesztetikus, természeti, zenei, inter- és intraperszonális).
A gyermekek egy részénél egyszerre van igény tehetséggondozásra és fejlesztésre. Előfordul, hogy ezek a gyerekek magatartásproblémákkal küzdenek, „csodabogár” alkatuknál fogva nehezebben illeszkednek be a kortársi közösségbe. Ez részben visszavezethető arra, hogy sem az óvodákban, sem az iskolákban nem kapnak a képességeiknek megfelelő kihívásokat, a tananyagot kirázzák a kisujjukból, így unatkoznak, nem figyelnek, mással foglalkoznak. Az Alkotónapokon az ilyen típusú gyermekeknél kiemelt figyelmet fordítunk szociális készségük fejlesztésére, figyelmük folyamatos lekötésére kihívást jelentő változatos tevékenységekkel.
Az Alkotónapokon gazdag programot kínálunk a gyermekek részére, egyrészt képességfejlesztés, másrészt látókörbővítés céljával. Ennek érdekében igyekszünk minél több tudomány- és művészeti területet bevonni oktatási struktúránkba. A sokoldalú fejlesztés és játék közbeni tanulás jegyében jelenleg festőművész, zongoraművész, informatikus, villamosmérnök, közgazdász, természetvédelmi szakember, kutyaterapeuta és zsonglőr tart a gyerekek életkorához igazodó foglalkozásokat. Ezen kívül rendszeres, az agyi tevékenységet rendkívül módon stimuláló homloklebeny torna, logikai- és stratégiai játékok, nyelvi és számítógépes tevékenységek fejlesztik szinte észrevétlenül a gyerekek kognitív, érzelmi és szociális intelligenciáját.
A komplex tehetséggondozás kiemelt céljai:
- önálló gondolkodás fejlesztése a mindennapi élethez kapcsolódó, szabadon választható feladatokkal
- logikus gondolkodás megalapozása logikai és táblajátékokkal
- kreativitás fejlesztése drámajátékkal, alkotó tevékenységekkel
- az alkotás örömének megalapozása, a felfedezés lehetőségének sokoldalú biztosítása kísérletezéssel, tapasztalati tanulással
- önismeret, önértékelés fejlesztése, az önbizalom növelése
- reális énkép kialakítása személyre szabott, egyéni visszajelzéssel
- társas kapcsolatok fejlesztése vitakultúra és érveléstechnika tanításával
- esztétikai érzék, vizuális látásmód fejlesztése
- zenei intelligencia fejlesztése
- mozgáskultúra fejlesztése homloklebeny tornával, mozgáskotta alkalmazásával
- felelősségtudat kialakítása, rendszerben való gondolkodás, szokásrendszer kialakítása
- környezettudatos gondolkodás megalapozása
Miben vagyunk mások?
- Nálunk kis létszámúak a csoportok (maximum 8-10 fő).
- Hasonló intellektusúak a gyerekek.
- A tehetséggondozó program szakmai vezetője tehetségfejlesztő szakértő; a kollégák között van mesterpedagógus, fejlesztő tanár, gyógypedagógiai szakember és pszichológus.
- Pedagógusaink értő és szerető figyelmet, az egyéniségeket elfogadó szemléletet közvetítenek a gyerekek felé. Mi arra koncentrálunk, hogyan tudjuk a gyermekekben meglévő fantasztikus tüzet táplálni. Erősítjük a gyerekek belső motivációját, értékeljük az elért teljesítményeket, az aktivitásukat, kreativitásukat, kitartó próbálkozásaikat.
- Ezáltal nemcsak a gyermekek kognitív képességei fejlődnek, hanem komplex személyiség fejlődésen (pl. szociális készségek, társas viszonyok, kudarctűrő képesség javulása) mennek keresztül.
Az Alapítvány egyedülálló és hiánypótló tevékenységet végez a tekintetben, hogy már rendkívül fiatalon, óvodás, kisiskolás korban felkarolja, és egyénre szabottan fejleszti a tehetséges gyermekek képességeit, személyiségjegyeit. Hazánkban nincs még egy olyan oktatási szervezet, amely ebben az életkorban fogadja a gyermekeket, és komplexen, több képességterületre kiterjedően fejleszti kognitív, érzelmi, mozgásos és művészeti irányultságukat. Ha ebben a fogékony életkorban kezdjük el a gyermekek különleges képességeinek azonosítását, célzott fejlesztését, sokkal nagyobb az esély, hogy a korai tehetség-ígéret később valódi tehetségként mutatkozik meg.
Tudta, hogy a Nemzeti Köznevelési Törvény 4. § 13. bekezdése kimondja, hogy az átütően tehetséges gyermek kiemelt figyelmet, különleges bánásmódot igényel?
Fontos! A Nemzeti Köznevelési Törvény 4.§ 13. bekezdése is magában foglalja az átütően tehetséges gyermekek nevelésére vonatkozó szabályokat és irányelveket. A hivatkozott törvény lehetőséget ad arra is, hogy az iskola megfelelő szakvélemény és igazolás mellett a tehetséges gyermek távollétét heti 1 napon engedélyezze.
Segítségünkre van munkánk során:
Potocki Ferencné – mesterpedagógus, tehetségfejlesztő szakértő, mozgásterapeuta
Dr. habil. Gyarmathy Éva PhD– klinikai szakpszichológus
Hegedüs Krisztina – gyógypedagógiai asszisztens
Szabó Krisztina – testnevelő tanár, mozgásfejlesztő
Czoch András – informatikus
Rosivall Kinga – közgazdász-szociológus
Kovács Lola – festőművész